Wielokrotnie zastanawiałam się nad tym, czym kierują się ludzie przy wyborze tego psa. Wielu właścicieli siberian husky otwarcie przyznaje, że uległo modzie, inni zdecydowali się pod wpływem chwili, lub zauroczeni jego wyglądem. Rzeczywiście, haszczaki to piękne psy, proporcjonalnie zbudowane, o niesamowitym spojrzeniu i oryginalnej masce.

 
 
Mało kto odpowiada, że wybrał siberiana ze względu na charakter. Prawda jest taka, że ponad 60 procent właścicieli nie wie nic na temat osobowości psów tej rasy. A mają ciekawy, aczkolwiek trudny charakter i duże wymagania wobec właściciela. Opiekunowie często nie potrafią lub nie chcą sprostać oczekiwaniom husky. Wówczas wiele psów jest porzucanych, oddawanych do schronisk, lub często przechodzi z rąk do rąk stając się ofiarami ludzkiej bezmyślności i egoizmu. Dlatego zanim zdecydujemy się na posiadanie siberian husky, poznajmy naturę tego najpopularniejszego psa północy.

 

 

Aktywny tryb życia: ucieczki, łowiectwo
 
 
Powodowany ciekawością świata, kiedy tylko nadarzy się okazja, husky ucieka z domu i poszukuje przygód. Włóczęgostwo to specyfika tej rasy. A także wścibstwo – siberian dokładnie zbada każde miejsce, wszędzie zajrzy.
 
 

 

Ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Jeśli odejmie trop zwierzyny, nie odpuści. Będzie biegał za ofiarą aż do skutku. Albo ją schwyta, albo straci z pola widzenia. Z pewnością pierwszy nie zrezygnuje z pościgu. Jest psem bardzo wytrzymałym i szybkim. Pokonanie sprintem długiego dystansu nie stanowi dla haszczaka problemu.

Czytaj więcej...

 

 

 

Niezależna natura, niepoprawny optymista

 

Psy omawianej rasy mają niezależną naturę. Nie dla nich zakazy i nakazy. Nie wykonują komend bezinteresownie, co świadczy o ich inteligencji. W szkoleniu husky dużą rolę odgrywa właściwa motywacja; najczęściej wypełniają polecenia wtedy, gdy mają na to ochotę. Niektóre husky to wielkie łasuchy i z nimi pracuje się łatwiej. Zawsze można wyegzekwować aport, podrzucając psu jakiś smakołyk. Jeśli trafi się nam pies łakomczuch, to może szybko złapać nadwagę. Dlatego smakołyki należy podawać w granicach rozsądku.

 

Czytaj więcej...

 

Przyjazna natura kontra skłonność do dominacji.

 

 

 

 

Siberiany uwielbiają towarzystwo ludzi. Tolerują obecność innych psów, choć zdarzają się konflikty wynikające w potrzeby dominacji i panowania na danym terytorium. Podczas nawiązywania kontaktów husky doskonale wykorzystuje zestawy sygnałów uspokajających (odpowiednia mowa ciała), drugiego psa zaatakują tylko wtedy, gdy zostaną sprowokowane, lub nie mają możliwości ucieczki. Z innymi gatunkami zwierząt dogadują się różnie. Polują na ptaki i zwierzęta futerkowe; koty stanowią zazwyczaj dla husky wyzwanie, ale jeśli za młodu przyzwyczaimy psa do obecności kota w domu, to może nawiązać się między nimi nić sympatii.

Czytaj więcej...

 

Uparty ale inteligentny.

 

 

Nie wszyscy szkoleniowcy lubią współpracować z siberianami, gdyż są one kapryśne i właściciel musi nauczyć się tolerować ich humory. W jednej chwili pies tej rasy jest wesoły, posłuszny, a zaraz potem staje się znudzony, nieufny, obojętny na pieszczoty. Ponadto husky wykazuje skłonność do dominacji. Dorastający husky w wieku 9 – 12 miesięcy przechodzi okres buntu, staje się wówczas bardziej stanowczy, a pewnych sytuacjach nawet niebezpieczny. Jeśli właściciel pozwoli mu przejąć ster, husky z pewnością to wykorzysta. Dlatego właściciel musi szynko reagować na dominujące zachowania, takie jak: wchodzenie do domu przed panem, wspinanie się i skakanie na niego, próby warczenia, gryzienia, żebranie przy stole. Właściciel musi narzucić psu swój autorytet, ustalić obowiązujące w stadzie zasady. Ale husky nie podda się tak szybko, przez całe życie będzie szukał sposobu, aby przechytrzyć pozostałych domowników i zostać przywódcą sfory.

 

 

Czytaj więcej...

 

 

 

Dla kogo siberian ?

 

Z pewnością psów tej rasy nie poleca się osobom starszym, mało aktywnym, zapracowanym. Husky musi mieć zapewnione towarzystwo, inaczej bardzo śle znosi samotność, jego miejsce jest zawsze w sforze, ludzkiej albo psiej.

 

Czytaj więcej...